Презентація досвіду

 


Презентація досвіду
вчителя української мови та літератури
Тернопільського навчально-виховного комплексу
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – економічний ліцей №9 ім. І. Блажкевич»
Глотової Катерини Петрівни

Як учитель української мови та літератури у міжатестаційний період  я працювала над проблемою «Способи формування світогляду на уроках української літератури у 9-11 класах», керуючись таким кредо «Ми повинні самі вірити в те, чого навчаємо наших дітей» (Вудро Вільсон, президент США, лауреат Нобелівської премії миру).
Вважаю, що ця проблема є надзвичайно важливою, особливо – у наш час, тому що саме на уроках літератури, формуючи світогляд школярів, учитель, вдало підібравши навчальний матеріал, допомагає учням подолати почуття національної меншовартості, яке віками прищеплювали українському народу, сприяє поверненню історичної пам’яті і почуття національної гордості за свою Батьківщину, а найголовніше – засобами мистецтва слова формує громадянську позицію школярів.
На уроках літератури намагаюся насамперед сформувати стійку мотивацію до вивчення саме тих творів, які забезпечують високий рівень патріотичної вихованості, спонукаю дітей до полеміки, самостійного аналізу й критичного осмислення прочитаного. При цьому намагаюся використовувати принципи компаративності (зіставлення фактів і явищ української літератури і світової), діалогізму (літературна освіта актуалізує розвиток мовлення школярів), наближення викладання літератури в школі до реалій і проблем сьогодення, цілісного підходу до вивчення художніх творів.
Забезпечити впровадження таких принципів допомагає використання інноваційних методик (особистісно-орієнтованих технологій, технологій критичного мислення, колективно-групового навчання, зокрема: «синтез думок», «пошук інформації», «діалог», «робота в групах», «мозковий штурм» та інші).
Щоб робота була ефективною, використовую різні типи уроків: урок-презентація, урок - віртуальна екскурсія, урок-інсценізація, урок-диспут, урок-дослідження, інтегрований (міжпредметний) урок тощо.
Беру активну участь у роботі міського і шкільного методичного об’єднання вчителів української мови та літератури, зокрема, у 2014-2015 навчальному році виступала з доповіддю на засідання методоб’єднання на тему «Формування ключових компетенцій учнів засобами інформаційно-комунікаційних технологій». З 2008 року на основі Сертифікату, виданого Міністерством освіти і науки України, Українським центром оцінювання якості освіти Івано-Франківського регіонального центру оцінювання якості освіти, щорічно перевіряю відкриті тестові завдання Зовнішнього незалежного оцінювання.
Разом з учням підготувала позашкільні заходи до Дня української писемності і мови «Ну що б, здавалося, слова…», літературно-музичну композицію до дня народження Тараса Шевченка «Наш Шевченко», літературне свято до 145-річчя від дня народження Лесі Українки «Така відома й невідома Леся Українка».
Тісно співпрацюю з міською бібліотекою для дорослих №2. Разом з учнями ми підготували й провели у бібліотеці Шевченківський вечір «Поема про Шевченка», сценарій якого був записаний у 1944 році у рідному селі Ігоря Олещука, працівника Музею репресованих і політв’язнів міста Тернополя.
У березні 2015 року у тій же бібліотеці школярі виступили з тією ж виставою перед працівниками обласного інституту післядипломної освіти і нині уже покійним головою Тернопільської Спілки письменників Євгеном Безкоровайним, який презентував перед присутніми книгу «Отче наш, Тарасе всемогущий...» (Шевченкіана Тернопілля).
Разом з учнями у 2014 році брала участь у шкільному етапі учнівських конкурсних робіт Всеукраїнської експедиції учнівської молоді «Моя Батьківщина – Україна» з темою «Найцікавіше – поруч», що дало змогу школярам довідатися багато цікавого про рідне Тернопілля.
Вага та значимість за сучасних складних суспільно-політичних умов важелів формування свідомого та відповідального ставлення молодого покоління до історичного минулого, бурхливого сьогодення та непростого майбутнього неухильно зростає, а роль та місце вчителя у цьому процесі залишаються ключовими.

Немає коментарів:

Дописати коментар